larus
05 دی 1401 - 15:05

تذکرات شفاهی نمایندگان|دولت در تیم اقتصادی خود تجدید نظر کند

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه دولت باید در تیم اقتصادی خود تجدیدنظر کند،گفت: بروز اتفاقات در بازار خودرو، ارز، سکه و مسکن نشاندهنده این است که تیم اقتصادی دولت باید پویاتر و فعال‌تر عمل کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز در تذکرات شفاهی خود به موضوعاتی همچون افزایش قیمت ارز، سکه و طلا، وضعیت انتصابات در وزارت آموزش و پرورش ، وضعیت ایجاد مسکن و همچنین عملکرد ضعیف بانک‌ها در اعطای وام پرداختند که در این گزارش می‌خوانید:

*چرا وزارت آموزش و پرورش در انتصابات، نیروهای ارزشی را حذف می‌کند

جعفر راستی نماینده شبستر در مجلس در تذکر شفاهی خود خطاب به رئیس جمهور گفت: تا کی شاهد وضعیت بد معیشتی مردم خواهیم بود، قرار بود بعد از ایجاد بستر مناسب، یارانه 4200 را حذف کنید، چرا کارت اعتباری اجرا نمی‌شود، مگر چه موانعی وجود دارد آن هم در شرایطی که دوستانمان در وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام می‌کنند که ما هیچ مشکلی برای اجرای کارت اعتباری نداریم.

نماینده مردم شبستر در مجلس در تذکری خطاب به وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: چرا در انتصابات، نیروهای ارزشی را حذف می‌کنید، چرا تحت تأثیر از بیرون  تصمیم می‌گیرد، چرا هنوز 2030 را به طور کامل از برنامه‌های آموزش و پرورش حذف نکرده‌اید.

نماینده شبستر در ادامه تذکر خود خطاب به وزیر «صمت»، گفت: چرا معادن کشور سر و سامان پیدا نمی‌کند در حالی که اگر معادن پا بگیرند کشور به درآمد نفتی وابسته نخواهد شد.

* تذکر یک نماینده درباره افزایش قیمت ارز

براساس این گزارش، محسن زنگنه نماینده تربت حیدریه در تذکر شفاهی خطاب به وزیر صمت گفت: عرضه خودرو در بورس بدعت عجیبی است که در دنیا بی نظیر بوده، متاسفانه خودرو بدون سازوکار لازم در بازار سرمایه عرضه شده و اثرات آن نیز مشخص است، این طرح عجیب سبب شده که خودروی 300 میلیون تومانی با قیمت 450 میلیون تومان عرضه شود. این عرضه به بهانه کشف قیمت و فروش عادلانه مبنای درستی ندارد.

نماینده تربت حیدریه افزود: عزیزانی روز گذشته در صحن اصرار داشتند کسری بودجه و ناترازی در بودجه عامل افزایش قیمت ارز است، اما این مباحث با واقعیت های بودجه همخوانی ندارد و در حالی است که در 6 ماهه اول سال 65 هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی های مالی اتفاق افتاده و در همان زمان 8/73 هزار میلیارد تومان در بحث تملک مالی داشتیم و این یعنی این فرضیه ها صحیح نیست.

*دولت باید در تیم اقتصادی خود تجدیدنظر کند

همچنین، حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس در تذکر شفاهی خود، گفت: براساس اصل 94 قانون اساسی مجلس تنها موظف است مصوبات خود را به شورای نگهبان ارسال کند. اینکه در برخی از خبرها اعلام شده میان برخی از مجامع مصوبات داخلی امضا شده همانند شورای هیات عالی مجمع تشخیص، مغایر با اصل 94 قانون اساسی است البته مصوبات مجلس از محل های دیگر نیز می تواند توسط افراد جهت اقدامات قانونی پیگیری شود اما اینکه مجلس در این خصوص وظیفه ای داشته باشد اینگونه نیست.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: قانون شفافیت قوای سه گانه باید شامل تمامی دستگاه ها باشد، از این رو نباید به سمتی حرکت کنیم که تنها یک قوه و آن هم مجلس مشمول این قانون شود و سایر دستگاه ها از آن مستثنا شوند، مجلس برای شفافیت پیشگام بوده اما سایر دستگاه ها نیز باید مشمول شوند.

 

عضو هیئت رئیسه مجل در بخش دیگری از تذکر خود اظهار کرد: ترمز نهضت ملی مسکن در برخی از مناطق کشیده شده است لذا امیدواریم وزیر جدید پای خود را از روی ترمز برداشته و پدال گاز را بفشارد چرا که زمان از دست رفته است.

حجت‌الاسلام سلیمی با بیان اینکه دولت باید در تیم اقتصادی خود تجدیدنظر کند،گفت: بروز اتفاقات در بازار خودرو، ارز، سکه و مسکن نشان دهنده این است که تیم اقتصادی دولت باید پویاتر و فعال تر عمل کند.

* بانک مسکن در پرداخت وام مسکن بسیار ضعیف عمل می کند

در ادامه جلسه امروز، سمیه محمودی نماینده شهرضا در تذکری خطاب به وزیر اقتصاد گفت: تمامی بانک ها در ارائه تسهیلات دچار مشکل هستند، اما بانک مسکن در پرداخت وام ازدواج بسیار ضعیف عمل می کند.

انتهای‌ پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 935859